Gdy skóra jest odwodniona wygląda na zmęczoną i ma tendencję z jednej strony do rogowacenia, a z drugiej nadmiernego wydzielania sebum. Warto poznać wszystkie przyczyny występowania odwodnionej skóry, a także objawy takiego problemu. Dziś podpowiemy Wam, jak zadbać o skórę pozbawioną optymalnego nawilżenia.
Jakie są przyczyny odwodnionej skóry?
Występowanie odwodnionej skóry może mieć różne przyczyny, rozpoczynając od tych środowiskowych, przez stosowanie używek, aż na chorobach autoimmunologicznych czy genetycznych uwarunkowaniach kończąc. Na naszą skórę wpływ ma rzecz jasna temperatura, zarówno zimne, jak i ciepłe powietrze, które może powodować utratę wilgoci, a także przesuszenie. Podobne działanie na skórę ma picie alkoholu czy też palenie papierosów. Czasami za odwodnienie skóry odpowiadają czynniki stresogenne wywołujące nadmierne łuszczenie się skóry. Odwodniona skóra to oczywiście także skóra atopowa. W jej przypadku za taki stan rzeczy odpowiadają nie tylko powyższe czynniki, w tym także błędy dietetyczne, ale i genetyka, a więc nieprawidłowa budowa skóry, co prowadzi do szybszej utraty wilgoci i nadmiernego rogowacenia. W tym przypadku ważne jest zatem nawilżanie i natłuszczanie, zatem uzupełnienie ubytków nawilżenia w skórze, a także zabezpieczenie jej przed szybką utratą wody. Za odwodnienie może odpowiadać także stosowanie kosmetyków o zbyt agresywnej formule powodujących przesuszenie, a więc zawierających alkohol, parabeny, SLS czy SLES.
Jak objawia się odwodnienie skóry?
Skóra odwodniona jest szara i matowa, a także widoczne są na niej zrogowacenia. Może występować także tzw. rybia łuska charakterystyczna dla atopowego zapalenia skóry czy łuszczycy, ale również występująca jako osobna jednostka chorobowa. Skóra odwodniona jest nieprzyjemnie ściągnięta, co powoduje dyskomfort. Odwodnienie skóry może występować na twarzy, ale i na całym ciele. Cera posiada nierównomierny koloryt i często jest ziemista. Suchości skóry często towarzyszy także swędzenie i pieczenie. Uczucie napięcia i szorstkości jest uciążliwe w codziennym życiu, dlatego warto stosować metody, które mogą przywrócić zdrową barierę hydrolipidową.
Jak zadbać o skórę odwodnioną?
Skoro już znamy przyczyny i objawy odwodnionej skóry, to warto poznać sposoby jej pielęgnacji. Otóż należy sięgnąć po kosmetyki głęboko nawilżające. Oczyszczanie skóry nie może być zbyt agresywne, aby nie prowadziło do większych podrażnień. Warto zatem stosować peelingi chemiczne kwasowe lub enzymatyczne. Jednak jeśli masz skórę atopową, to nie możesz stosować takich kosmetyków, które zawierają kwasy AHA i BHA. Można sięgnąć po kwasy PHA, czyli peeling z kwasem laktobionowym. Oczywiście nie należy też wykonywać peelingów mechanicznych, zwłaszcza gruboziarnistych. Poza stosowaniem peelingu raz w tygodniu należy oczyszczać skórę na co dzień przy użyciu płynu micelarnego i pianki myjącej. Istotne znaczenie ma nawilżanie serum i kremem. Warto sięgnąć po produkt z niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, który wnika w głębsze warstwy skóry. Warto sięgnąć też po krem z mocznikiem, który zabezpieczy skórę dodatkowo przed utratą nawilżenia. W przypadku skóry atopowej i pielęgnacji zarówno twarzy, jak i ciała stężenie zarówno kwasu hialuronowego, jak i mocznika powinno być wysokie. Dzięki temu można zadbać o optymalną pielęgnację.
Należy też pamiętać, że dieta również odgrywa swoją rolę. Do przesuszenia skóry dochodzi, gdy jest w niej zbyt dużo węglowodanów prostych i tłuszczy nasyconych. Istotne znaczenie ma też optymalne nawodnienie. Zawartość tłuszczów wielonienasyconych w diecie wpływa z kolei pozytywnie na strukturę bariery hydrolipdowej, gdyż kwasy omega-3 i omega-6, a także omega-9 zatrzymują wodę w skórze.
Materiał Partnera