Dominika Ćosić to ceniona polska dziennikarka i korespondentka międzynarodowa, która od lat dostarcza widzom rzetelnych informacji z serca Unii Europejskiej. Urodzona 25 września 1976 roku w Krakowie, swoją karierą i profesjonalizmem zdobyła uznanie w środowisku dziennikarskim.
Pochodzenie i wykształcenie
Dominika Ćosić ma wyjątkowe międzynarodowe korzenie – jej ojciec pochodził z dawnej Jugosławii, a matka jest Polką. Pierwsze cztery lata swojego życia spędziła w Jugosławii, co miało znaczący wpływ na jej późniejsze zainteresowania i karierę zawodową. Podobnie jak Anita Werner, która również postawiła na dziennikarstwo, Ćosić ukończyła prestiżowe studia – filologię serbską i chorwacką na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Kariera zawodowa
Droga zawodowa Dominiki Ćosić rozpoczęła się w 1993 roku w „Czasie Krakowskim”. W latach 1995-2003 współpracowała z „Dziennikiem Polskim”. Od 1998 roku specjalizowała się w tematyce bałkańskiej, regularnie podróżując po terenach byłej Jugosławii i pisząc stamtąd reportaże dla różnych mediów, w tym tygodnika „Wprost”.
Rozwój kariery międzynarodowej
W latach 2005-2010 pełniła funkcję korespondentki „Wprost” w Brukseli. Następnie, w okresie 2011-2016, współpracowała jako brukselska korespondentka z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jej ścieżka zawodowa, podobnie jak Agnieszki Woźniak-Starak, która również związała swoją karierę z mediami, charakteryzowała się ciągłym rozwojem i podejmowaniem nowych wyzwań. Od 2014 roku pisała również dla tygodnika „Do Rzeczy”. Jej teksty ukazywały się także w miesięczniku „Znak”, na portalu Salon24 oraz w indyjskim miesięczniku „Defence and Security Alert”.
Kariera telewizyjna
Od maja 2016 do grudnia 2023 roku była korespondentką TVP w Brukseli, relacjonując wydarzenia z Belgii i Francji. W 2024 roku prowadziła audycję o tematyce międzynarodowej w Radio Wnet. Obecnie jest dziennikarką międzynarodowego kanału informacyjnego Euronews, do którego dołączyła w listopadzie 2024 roku.
Działalność pozazawodowa
Dominika Ćosić angażuje się również w działalność społeczną. Była zaangażowana w akcję obrony chrześcijan, inicjując petycję w sprawie uwolnienia Asii Bibi. W 2013 roku współorganizowała w Parlamencie Europejskim pokaz filmów „Prześladowani i zapomniani” o prześladowaniach chrześcijan w Egipcie i Syrii.
Twórczość literacka
W swoim dorobku ma kilka znaczących publikacji:
- Przewodnik „Bałkany”
- Powieść „Uśmiech Dalidy”
- Książka „Od Horyzontu do przewodnictwa” o polskiej drodze do UE
- „Balkan Express” (wydana w języku polskim i angielskim)
- Najnowsza powieść obyczajowa „Bruxelles” (2024)
Życie prywatne
Dominika Ćosić mieszka i pracuje w Brukseli, gdzie realizuje się zawodowo jako dziennikarka. Jest członkinią prestiżowych organizacji dziennikarskich: Press Club Brussels Europe oraz Club De La Presse Francophone. Dziennikarka zachowuje dyskrecję w kwestiach życia prywatnego, skupiając się głównie na działalności zawodowej.
Obecność w mediach społecznościowych
Dziennikarka aktywnie działa w mediach społecznościowych, gdzie dzieli się głównie treściami związanymi ze swoją pracą zawodową. Jej profil na Instagramie (@dominikacosic) śledzi ponad 5700 obserwujących, a na Twitterze posiada znaczącą społeczność liczącą ponad 68 tysięcy followersów.
Dominika Ćosić pozostaje jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich dziennikarek pracujących za granicą, a jej profesjonalizm i znajomość tematyki międzynarodowej są wysoko cenione w środowisku medialnym.